Malý protest proti návrhu zlúčenia SRo a STV

Autor: Peter Molnár | 13.10.2010 o 12:00 | (upravené 13.10.2010 o 13:46) Karma článku: 5,58 | Prečítané:  1619x

Doteraz som na tento blog nikdy nenapísal článok obtierajúci sa o súčasné politické dianie. Nutkanie bolo neraz veľké, ale doteraz som sa vždy rozhodol vyjadrovať sa k politickému a spoločenskému dianiu len v diskusii. Dnes prvýkrát urobím výnimku (a dúfam, že sa k nej nebudem musieť v budúcnosti pričasto uchyľovať). Nasleduje môj skromný občiankovsko-miliónovský otvorený list ministrovi kultúry :

Je pravda, že slovenská legislatíva týkajúca sa našich verejnoprávnych médií neumožňuje ministrovi kultúry (z pochopiteľných dôvodov) priamo odvolať riaditeľa a hlavnú radu verejnoprávneho média.

No to, čo za posledné dva dni predviedol súčasný minister, pán Krajcer, je hlboko neprofesionálne, ba hraničiace s detinskosťou - akej by sa človek na jeho poste mal vedieť zdržať.

Pán Krajcer v svojej dileme - ako zaslúžene odvolať generálneho riaditeľa Nižňánskeho a súčasnú radu STV za ich deštruktívny štýl hospodárenia s verejnými peniazmi - zvolil najhorší možný prístup. Namiesto hľadania efektívneho, priamočiareho a rázneho riešenia uprednostnil radšej praktiky ako vystrihnuté z posledných 4 rokov bašovania predchádzajúcej vlády :

Vybudovanie dymovej clony. Odvedenie pozornosti od jadra problému. Dočasné nasrdenie fanušíkov Rádia FM a ostatných okruhov Slovenského rozhlasu, ktorého sa chytia médiá, dočasne opustiac problém okolo Nižňánskeho.

Vážne, pán Krajcer ? Myslíte si, že toto niečo zmení ? Prečo sa radšej aspoň nepokúsiť o patričnú novelizáciu legislatívy, ak sa v nej teraz naplno prejavil problém odvolania neschopných riaditeľov médií verejnej služby ? Iste, súčasná koalícia nemá pohodlnú väčšinu - ale najprv by sa mali vyskúšať všetky jednoduchšie riešenia. Komplexné nech budú nasadené až v prípade, že všetko ostatné zlyhá.

Spojením jednej neporiadnej a svoje úlohy si neplniacej verejnoprávnej inštitúcie s druhou, ktorá si svoje záväzky voči občanom SR aspoň snaží plniť a popritom aj reálne zlepšovať svoju programovú štruktúru a skladbu, sa nedosiahne absolútne nič.

Násilným spojením STV a SRo dáte vedeniu a zamestnancom SRo ľahostajnú a bohovorovnú facku. Kým SRo za posledných niekoľko rokov urobil prekvapujúci pokrok v dohnaní premárnených rokov a v opätovnom zvyšovaní svojej popularity a rešpektu u občanov-poslucháčov po celom Slovensku, STV robila pravý opak. Vaše navrhované násilné zlúčenie bude mať asi taký efekt, ako keby štátne orgány nútene nasťahovali k slušnej, nekonfliktnej, poctivo pracujúcej a dane riadne platiacej rodine partiu bezdomovcov, vandalov, delikventov a násilných bývalých väzňov, a rodina by ich musela bezpodmienečne trpieť v svojom byte a v svojom živote.

Argumenty o BBC, ORF, ZDF, Holandskej verejnoprávnej sieti vysielateľov a pod. neobstoja. Určite nie v takomto prípade, za danej situácie, aká panuje v slovenských verejnoprávnych médiách. Kým spomínané zahraničné spoločnosti majú dlhoročnú tradíciu v prepojenosti televízneho a rozhlasového vysielania (trvajúcu najmenej niekoľko desaťročí), na Slovensku taká tradícia neexistuje. A násilným, narýchlo odbaveným zlúčením, sa tá tradícia len tak zo dňa na deň nevybuduje. Podobný krok sa mal spraviť už dávno, kým bola príležitosť, napr. za čias ČSFR alebo po vzniku SR.

Preto Vás prosím, pán Krajcer : Prehodnoťte vaše rozhodnutie a pokúste sa najprv nájsť nejaké menej drastické, alternatívne riešenie.

Urobíte tým v konečnom dôsledku službu aj samému sebe, Vašej domovskej politickej strane a ľuďom, ktorí Vám v uplynulých voľbách zverili svoje hlasy a dôveru.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Koľko partnerov treba mať, kým nájdeme pravú lásku

Nehanbite sa za bruško a sprosté tetovanie, mierte vysoko a mierte často. Matematické tipy, ako zlepšiť svoje šance na úspešné zoznámenie.

dnes píše jaroslav rumpli

Už to s nimi nevydržal ani prezident

Špina je zažratá.


Už ste čítali?